Bitcoin Çalışma Mantığı Nasıl

Uluslar arası ticaretin tavan yaptığı bu zamanlarda farklı para birimlerinin birbiri arasındaki dalgalanma ve değer  farkı ticareti biraz daha riskli hale getiriyor. Ticaret yaptığınız ülkenin para birimine veya ona karşılık gelecek genel bir birim ile ilgili olası dalgalanmalar heran kazanç veya zararla bitebiliyor. Bunun sonucunda dünya genelinde kullanılabilecek para birimleri oluşturulmaya çalışıldı ve ortaya atılan en kuvvetli para birimi olarakta karşımıza bitcoin çıktı.

Bitcoin tam olarak ne?  Sorusuna  bu konuda en ufak bir araştırma yapan birisi dahi sanal para cevabını verir. Peki bu sanal para nasıl çalışıyor? Nasıl üretiliyor? Kim üretiyor?… vb soruların cevaplarını aramaya çalışıyor olacağız.

Arayı soğutmadan hemen sorulara cevap bulalım. Bitcoin bilindiği üzere sanal para birimidir ve dünyanın her yerinde kullanılabilmesi için oluşturulmuş ortak bir para birimidir. Üretilmesi tamami ile hardware dayandığı söylenmektedir. Yani aslında gerçek hayatta bir ticaret yapılan veya sabah gidip ekmek alıp ödeme yaptığınız kayıt veya demir parçası değil. Tamamen network üzerinde dolaşan bite(bayt) veriden oluşmaktadır.  İlk olarak 2009 yılında ses getirdi. Eski Fed başkanı Greenspan Bitcoin’in kendi değeri olmayan bir balon olduğunu ve sanal bir para birimi olmadığını, olamayacağını söylese de Texas eski senatörlerinden Ron Paul de Bitcoin’in Dolar(dolar) için çok ciddi bir tehdit olduğunu Dolar’ı yok edebileceğini öne sürdü. Şu an dolaşımda 12 milyon Bitcoin olduğu ve 100.000 civarında kişice kullanılmakta olduğu öne sürülüyor. Bitcoin’in değeri bir yılda yaklaşık 100 kat arttı. Bu para; hiçbir ülke ve hiçbir bankaca tanınmıyor. Bitcoin kasım ayında, Abd’deki baz yetkillilerin, sanal para birimini destekleyen sözleriyle 600 Dolar’dan, 1.200 Dolar’a çıkdı(çıktı) idi. Bitcoin’in değeri, bir yılda 80 kat artdı(arttı). Bitcoin’in bu hızlı yükselişinde; bu paranın uyuşturucu, silah ve çocuk pornosu da dahil sanal seks, internetde sitriptiz(striptiz) için kullanılabileceği ve kullanıldığı savı da etkin oldu. Anlaşılan ki bu para daha çok kara para, kirli işler pazarına yaramakta. Hiçbir devlet ve banka bu para birimini kabul etmese de bireyler kendi aralarında bu parayı yasal olarak kullanabiliyorlar.

Bitcoin nasıl alınıyor, satılıyor? Bitcoin sitelerinde bir hesap açtırıyorsunuz ve hesabınıza Eft ya da havale ile TL yatırıyorsunuz, Bitcoin almak ya da satmak istediğiniz fiyatı veriyorsunuz ve alım emriniz gerçekleşirse Bitcoin’leriniz hesabınıza geçiyor, satım emriniz gerçekleşirse de TL’niz hesabınıza geçiyor. Bitcoin’ler her para biriminine çevirilebiliyor. Bitcoin’ler için merkez bankaları gibi bir merkez yok, herkes üretebilir ve dijital(sayılsal) cüzdanlarda saklanabilir.

Bazı Bitcoin siteleri günlük Bitcoin alım-satımına sınır getirmişler, örneğin 1.000 Dolar gibi. Bitcoin’in değeri aşırı olarak yükselebilir ve düşebilir. Yani bir günde zengin de olabilirsiniz, sokaklarda yatan biri de. Bitcoin işlemleri internet üzerinden yapılabilir ve Bitcoin hesapları dondurulamıyor. Bu para; ücretsiz ve herkese açık olan Bitcoin miner(Bitcoin madenci) yazılımını bilgisayarına yüklemiş herkesçe üretilebilir ancak normal(sıradan) bilgisayarlarla bitcoin üretilemiyor, özel donanımlar, özel özellikler yani güçlü işlemciler, güçlü ekran kartları ve bu işin üretilmiş özel donanımlar gerekiyor.

Bitcoin

Aslında; sanal bir para birimi insanlık için çok gerekli olabilir ancak şu anki koşullarda çok tehlikeli ve ayrıca herhangi bir durumda, hesap sorulabilecek ne bir kişi ne devlet ne kurum var. Yani Bitcoin siteleri çökse ya da heklense(kırılsa) ne yapacaksınız? Öte yandan ise gerçekte internet üzerinden her ülke ile, her para birimi ile ve herkesle para sorunları çözülebildiğinden gerçekte internetin kendisi bir sanal para birimi olmuştur ki bu yüzden de ayrıca bir sanal paraya gerek yok bence. Yani bir açıdan Bitcoin gibi sanal para türleri; internetde üzerinden, değerli tablolarla, antikalarla alışverişe benziyor yani takasa yani Bitcoin yerine bir kilo karabiber verip, hakkı kadar toz şeker de alabilirsiniz.

Bitcoinler bir kişiye veya bir hesaba bağlı değil.  Yani aslında herhangi bir zaman diliminde hangi bitcoinin kimde ve ne kadar olduğu belli değil.  Her bitcoin cüzdanında bitcoin için bir adres bulunmakta ve bu sayede bu bitcoin alış verişte kullanılabilmektedir. Örnek bir adres  1KKKK6N21XKo48zWKuQKXdvSsCf95ibHFa.

Bu parayı, isteyen herkes, bilgisayarının gücü oranında basabiliyor. 9000 Gt ekran kartı ile 20 mhash ile ayda  3-4 dolar gibi bir getiri yapılabiliniyormuş. Yani üretimi o kadar da kolay değil. Derede, süzgeçlerle zerre zerre altın toplamak gibi birşey. Burada, dere yerine algoritmik sorunlar, konular var. Bu algoritmik sorunlar çözüldükçe Bitcoin ürüyor. Belirli bir sürede, bir matematik sorusunun ya da sorununun(pırobleminin/probleminin) çözülmesi gerekiyor yani Bitcoin hem internet hem sanal hem matematik demek. Her matematik sorunu çözüldüğünde 25 Bitcoin oluşuyor yani bir soruyu çözmek 25 puan gibi birşey yani bu açıdan Bitcoin ’Puan para’ da demek. Her matemetik sorusu çözüldükçe sorular daha zorlaşıyor. Savlara göre;  21.000.000 toplam Bitcoin üretildiğinde yani düşüncelere göre 2040 yılında Bitcoin üretimi de bitecek.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir