Lityum iyon pil kapasitesi 2 kat artıyor!

Lityum iyon pil sektörü akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlardan elektrikli arabalara kadar büyümeye devam ediyor. Araştırmacılar gittikçe büyüyen iyon pilini geliştirerek kapasitesinin 2 kat artacağını duyurdu.

Lityum iyon pil kapasite artışı

Yıllardır lityum iyon pillerin anotları için grafit ve bakır kullanılıyordu. Ancak araştırmacılar, yüksek maliyetli üretim ve sınırlı depolama kapasitesi içeren bu materyallerin kısıtlamalarını aşabilecek alternatif materyalleraradılar. Son olarak Teksas’taki mühendisler tarafından geliştirilen yeni bir kalay alüminyum alaşımı üç konuda lityum iyon pil teknolojisine katkıda bulunabilir.  Aynı zamanda bu pillerin daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde üretilmesini sağlayabilir.

 

Kreder ve ekibi, geleneksel pillerde kullanılan titiz kaplama işlemini atlayan basitleştirilmiş bir üretim yaklaşımı ile bunu başardıklarını öne sürüyor. Mekanik olarak nano yapılı metal folyoların içine Kalay haddelenerek bir alışım oluşturarak alüminyuma direkt olarak eklenebilir. Böylelikle malzeme içerisindeki parçacıklar da azaltılabilir.

Araştırmacılar sonuçta ortaya çıkan materyali, geleneksel anot materyalinin kalınlığının dörtte birine ve ağırlığının yarısına denk geldiğini belirtiyor.Yani bu yöntem daha az kalınlıkta ve daha az incelikte pillerin üretilmesini mümkün kılıyor. Ayrıca tüm bu fiziksel azalmaya rağmen 2 kat daha fazla depolama sağlıyor.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir