Skype Translator Nasıl Çalışır

Skype , mayıs ayında gerçek zamanlı çevirme programını açıkladığında , çoğu insan bunun ancak bilim kurgu filminde olacağını düşünüyordu .

Skype bugün , Windows 8.1 veya 10 teknik önizlemede kullanılabilen Translator’ın konuşma olarak “İngilizce ,İspanyolca ,İtalyanca ve
Mandarin ” dilinde
çeviri hizmeti ve anlık metin mesajı içinse yaklaşık 50 dilde mesaj yazabilme hizmeti verdiğini açıkladı .

 

Yaptıkları açıklamada “Skype’ın amacı tüm dünyadan insanları bir araya getirmek ve , arkadaşlarıyla veya aileleriyle iletişim kurmak için dil engelini kaldırdıklarını ” söylediler .

Nasıl Çalışır

Çalışma Mantığı ise oldukça basit ; konuşmayı algılıyor , cümlenin sınırlarını , noktalama işaretlerini ve konuşma durumunu belirliyor örneğin ” they , they’re ve their ” kelimeleri gibi.. Daha sonra kelimeleri eşleştirip bir dilden başkasına çeviriyor.

Resimde de görüldüğü gibi , derin nöral ağ Lydia’nın konuşmasını ,  önceden kaydedilmiş milyonlarca cümle örneğinden analiz ediyor ve sesi metne döküyor .

Ahs,ums gibi tutukluklar ve tekrarlar siliniyor ve sese benzeyen kelimeler oluşturulup metin için hazır hale getiriliyor .

Ve çevirme aşamasında kendi ürünlerinde kullandıkları araç olan Microsoft çevirmeni’ni kullanarak bilgiyi hızlıca İspanyolcaya uyguluyor .

Özetlemek gerekirse , veri hazırlanıp sisteme girildikten sonra , öğrenme yazılımı bu konuşmalarda istatistik modeli kuruyor .

Bir cümle söylediğinizde , yazılım, bu modeldeki benzer şeyleri buluyor ve önceden öğrenilen sesten metne dönüşümü çeviriye uyguluyor .

Anlık Mesajlaşma

Anlık mesajlaşmada dil kullanımı oldukça kolay . Bir kişi seçin ve çeviri hizmetini o kişi için açın  , Enter’a bastığınızda orijinal mesajınız sağ taraftaki yerde ve buna takiben çeviri de görünecek .

Sesli çeviri öncelikle İngilizce,İspanyolca,İtalyanca ve Mandarinceyi desteklerken ,Anlık Mesajlaşma hizmeti 50 dilde hizmet verecek ,farklı bir deneyime hazır olun .

Eğer skype modern Windows için kullanılıyorsa , öncelikle silmeniz gerekecek .

Skype’ın mesajı

Skype Translator’ın ön izleme kullanıcısı olarak, teknolojiyi geliştirmemizde bizi yardımcı olabilir ve dünya genelindeki dil engellerini aşma hedefimize bizi bir adım daha yaklaştırabilirsiniz.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir