Yerçekimi ve Anti-Yerçekimi

Bu kuvvet algılayabildiğimiz tek kuvvet olmasına rağmen, aynı zamanda da hakkında en az bilgi sahibi olduğumuz kuvvettir. Yer çekimi olarak bildiğimiz bu kuvvetin gerçek adı “kütle çekim kuvveti”dir. Şiddeti diğer kuvvetlere göre en düşük kuvvet olmasına rağmen, çok büyük kütlelerin birbirini çekmelerini sağlar.Evrendeki galaksilerin, yıldızların birbirlerinin yörüngelerinde kalmalarının nedeni bu kuvvettir.
Bunun nasıl olduğu Einstein’in Genel Görelilik teorisi ile bir nebze açıklanabilsede bu drum ortaya yeni bir soru çıkmasına sebep olmaktadır. Oda kütlenin nasıl oluştuğudur.

Matematiksel formüllerde ve diğer denklemlerde kullandığımız kütle, kabul gören bir değerdir. Elementlerin özelliklerinden ileri gelen bir sayı. Aslında Kütlenin nasıl olduğu ile ilgilide pek fazla bilinen bir şeyde yok.
Bir grup bilim adamı bu konuda çok derin araştırmalar yapmaktadır. Cern ’de yapılan deneylerde atom altı parçacıklar incelenerek kütlenin nasıl oluştuğu anlaşılmaya çalışılıyor. Atomlar birbirleriyle yüksek hızda çarpıştırılarak atom altı parçacıklar incelendiği biliniyor
Higgs Bozonu diye isimlendirilen atom altı bir parçacık üzerine çalışmalar yürüten bilim adamları çeşitli deneylerle kütlenin nasıl oluştuğunu anlamaya çalışıyor.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir